warning: Parameter 2 to gmap_gmap() expected to be a reference, value given in /includes/module.inc on line 483.

Przyjaciołom natury i sztuki

Kraina Ogrodów księcia Franciszka von Anhalt-Dessau

Nimfeum w Wörlitz,1997 fot. Uwe QuilitzschNimfeum w Wörlitz,1997 fot. Uwe QuilitzschWystawa "Przyjaciołom Natury i Sztuki", otwarta dla zwiedzających w dniach 17 sierpnia - 31 października 2001r., znalazła pomieszczenie w starych, pochodzących z I poł. XV w. piwnicach gotyckich Muzeum Zamkowego w Pszczynie, udostępnionych wyjątkowo, po raz pierwszy od przeszło 20 lat. Ekspozycja poświęcona była "Krainie ogrodów" Desau-Wörlitz, krainie, która powstała dzięki wizjonerskiej koncepcji monarchy absolutyzmu oświeconego, jakim był książę Franciszek von Anhalt - Dessau (1740 - 1817). Zorganizowano ją przy współpracy z Kulturstiftung Dessau - Wörlitz - właścicielem dzieł, Institut für Auslandsbeziehungen oraz z Instytutem Goethego w Warszawie. Składała się z czterech części:

  1. Wprowadzenie
  2. Krajobraz
  3. Kultura Dessau-Anhalt
  4. Pory roku

Prezentowano na niej widoki książęcych ogrodów i architektury ogrodowej - dawne, na starych rycinach oraz zdjęcia współczesnych, rzeźby, plany, modele ogrodów i budowli, przedmioty z kolekcji księcia Franciszka von Anhalt - Dessau, m.in. zbiór owoców i odcisków antycznych gemm. Towarzyszył jej starannie opracowany katalog wydany w językach niemieckim i angielskim, uzupełniony o tekst polski. Komisarzem wystawy była mgr Cecylia Gałaszek.
Najstarsza część zamku - piwnice gotyckie z I poł. XVw. - fragment jednego z pomieszczeńNajstarsza część zamku - piwnice gotyckie z I poł. XVw. - fragment jednego z pomieszczeń